×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

افزونه جلالی را نصب کنید.  .::.  اخبار منتشر شده : 19 خبر
حمایت عملی عدلیه از تولید دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین

پایگاه خبری جهان اخبار نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری:

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه ای از ابتدای انتصاب خود در مسند ریاست دستگاه قضا همواره بر حمایت از تولید تاکید داشته و با توجه به شعار سال حمایت حقوقی و قضایی از شرکت های دانش بنیان را در دستورکار دستگاه قضا قرار داده است. در همین راستا اقدامات موثری نیز در قوه قضاییه از رفع مشکلات حقوقی و قضایی از کارخانه  ها و کارگاه هایی تولیدی تا تشکیل شعب ویژه برای شرکت های دانش بنیان صورت گرفته است.

عزم جزم عدلیه در حمایت و پشتیبانی از تولیدکنندگان و صنعتگران

در همین زمینه رئیس قوه قضاییه در پیام تبریک سال نو شمسی از عزم جزم عدلیه در حمایت و پشتیبانی از تولیدکنندگان و صنعتگران و کارآفرینان خبر داد.

حجت الاسلام و المسلمین اژه ای در این پیام اظهار کرد: در سال جدید‌ که مبتنی بر اقتضائات زمانه و ضروریات کشور از سوی رهبر حکیم انقلاب با عنوان سال «تولید؛ دانش‌بنیان، اشتغال‌آفرین» نامگذاری شده است، عزمی جزم و استوار داریم تا در راستای وظایف ذاتی عدلیه با همکاری و هم‌افزایی سایر قوا از امر «تولید» که بحق یک «جهاد» نام گرفته است، از تولیدکنندگان و صنعتگران و کارآفرینان حمایت و پشتیبانی ویژه کنیم و در مقابل هر آنچه که مانع رونق و جهش اقتصاد مولد و اشتغالزا است بایستیم تا از این طریق ضمن تحقق منویات رهبر معظم انقلاباسلامى، توطئه‌های دشمنان و عنودان که طی سال‌های اخیر از هیچ تلاشی برای زمین زدن اقتصاد ملی و معیشت مردم فروگذار نکرده‌اند را خنثی سازیم.

تحقق شعار سال و حمایت کامل و همه‌جانبه از تولیدکنندگان و کارآفرینان و شرکت‌های دانش‌بنیان

همچنین رئیس قوه قضاییه در اولین جلسه شورای عالی قوه قضاییه در ۸ فروردین ماه «تحقق شعار سال و حمایت کامل و همه‌جانبه از تولیدکنندگان و کارآفرینان و شرکت‌های دانش‌بنیان»  را یکی از  ۱۵ اولویت دستگاه قضایی در سال ۱۴۰۱ عنوان کرد.

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه ای در همین رابطه به تمام مسئولان قضایی در سراسر کشور دستور داد که نسبت به «تحقق و جامه عمل پوشاندن به شعار سال و حمایت کامل و همه‌جانبه از تولیدکنندگان و کارآفرینان و شرکت‌های دانش‌بنیان» اهتمام ویژه داشته باشند. رئیس عدلیه در همین راستا از رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور که به فوریت برای زمینه‌سازی حمایت بیشتر از شرکت‌های دانش بنیان اعلام آمادگی داشت، قدردانی کرد و بر برخورد با کسانی که چوب لای چرخ تولیدکنندگان و کارآفرینان می‌گذارند و بخش‌هایی که در ارائه خدمات به تولیدکنندگان و فعالان سالم اقتصادی کوتاهی می‌کنند، تاکید کرد.

بابایی رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور نیز در سخنانی با اشاره به نامگذاری سال ۱۴۰۱ به «تولید؛ دانش‌بنیان، اشتغال‌آفرین» اظهار کرد: سازمان ثبت اسناد و املاک کشور از ابتدای سال جاری، در راستای حمایت و رفع موانع و تسریع در ثبت شرکت‌ها و ثبت اختراعات، شورای راهبردی شرکت‌های دانش بنیان را در مرکز و همچنین کارگروه‌های استانی را در سراسر کشور تشکیل داد و اولین جلسه این شورا نیز طی روز‌های گذشته برگزار شد.

وی افزود: در راستای حمایت حداکثری از شرکت‌های دانش‌بنیان، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در آینده نزدیک، تفاهم‌نامه چندجانبه‌ای با وزارتخانه‌های صمت، علوم، تحقیقات و فناوری و همچنین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری منعقد خواهد کرد.

دستور رئیس دستگاه قضا برای تعامل بیشتر با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با هدف الکترونیکی کردن امور قضایی

همچنین در ۳۰ اردیبهشت ماه در جریان نشست مشترک اعضای شورای عالی قوه قضاییه با مسئولان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مقرر شد در راستای تاکیدات حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای ناظر بر افزایش مشارکت همه نخبگان حوزه فناوری‌های نوین در امر پیشبرد دستگاه قضایی هوشمند و منحصر نشدن مشارکت نخبگان به صرف جلسات هم‌اندیشانه، اولین نمایشگاه دستاوردها در حوزه فناوری‌های حقوقی و قضایی به همت پردیس نوآوری‌ حقوقی و قضایی برگزار شود. تا از نظرات بازدید کنندگان و نخبگان و شرکت های دانش بنیان نیز در این خصوص بیش از پیش استفاده شود.

برگزاری اولین نمایشگاه دستاوردها در حوزه فناوری‌های حقوقی و قضایی

در همین راستا ۳۱ اردیبهشت ماه اولین نمایشگاه دستاوردها در حوزه فناوری‌های حقوقی و قضایی به همت پردیس نوآوری‌ حقوقی و قضایی امروز برگزار و در جریان این نمایشگاه تفاهم‌نامه مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه و معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری امضا شد.

این تفاهم نامه که بر استفاده از ظرفیت شرکت های دانش بنیان، خلاق و فناور و گسترش استفاده از فناوری های نوین در زیست بوم قضایی کشور و نیل به اهداف سند تحول دستگاه قضاییه و کمک به اجرای سیاست‌های کلان کشور برای توسعه اقتصاد دانش‌بنیان و با توجه به ضرورت ایجاد زیست‌بوم نوآوری، فناوری و پیشتازی اقتصاد دانش‌بنیان، افزایش سهم تولید و خدمات دانش‌بنیان و همچنین هم‌افزایی و تعامل جهت توانمندسازی، ارتقای بهره‌وری اقتصادی، کارآفرینی و بهره‌مندی از ظرفیت‌های علمی و فناوری کشور برای رفع نیازهای قوه قضاییه تاکید دارد به امضای محمد کاظمی فرد رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه و حمید ذوالفقاری رئیس مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری رسید.

آغاز به کار شورای راهبردی شرکت های دانش بنیان در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور نیز در ۷ فروردین ماه با بیان اینکه این سازمان تنها مرجع رسمی و قانونی برای مشروعیت بخشی به اختراعات و نوآوری ها است از شروع به کار شورای راهبردی شرکت های دانش بنیان در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور خبر داد.

حسن بابایی در در اولین جلسه شورای راهبردی شرکت‌های دانش بنیان با اشاره به نامگذاری سال ۱۴۰۱ توسط مقام معظم رهبری به نام تولید؛ دانش بنیان، اشتغال آفرین گفت: ازمان ثبت اسناد و املاک کشور در راستای سیاستگذاری و برنامه ریزی برای تحقق شعار سال ” شورای راهبردی شرکت‌های دانش بنیان ” را در سازمان و متناظر این شورا را در استان‌ها تحت عنوان ” کارگروه‌های ویژه حمایت از شرکت‌های دانش بنیان ” راه اندازی کرده است و متعهد هستیم که برای حمایت از ” جهاد تولید ” وارد میدان شویم تا در محضر مقام معظم رهبری (دامت برکاته) سربلند باشیم.

*حمایت از نخبگان و شرکت‌های دانش بنیان و ثبت بیش از ۶ هزار شرکت دانش بنیان

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور همچنین در ۱۱ اردیبهشت ماه در مراسم آیین تجلیل از مخترعان و طراحان صنعتی جوان  از ثبت ۶ هزار و ۶۵۲ شرکت دانش بنیان خبر داد و گفت: حمایت از نخبگان، مخترعان و شرکت‌های دانش بنیان اولویت اصلی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور است.

بابایی اظهار کرد: بعد از نامگذاری سال از سوی مقام معظم رهبری ما در ابتدای سال شورای راهبردی شرکت‌های دانش بنیان را در سازمان تشکیل داده و اعلام کردیم شرکت‌های دانش بنیان می‌توانند خارج از تشریفات اداری اقدام به ثبت کنند.

وی ادامه داد: یکی از اولویت‌های سازمان مقابله با تاسیس و فعالیت شرکت‌های صوری و کاغذی است که کارگروهی برای شناسایی شرکت‌های غیر فعال و صوری تشکیل شده است تا به محض شناسایی، این شرکت‌ها در فرآیند تعلیق قرار گیرد.

بابایی با اشاره به اینکه ۶ هزار و ۶۵۲ شرکت دانش بنیان در سامانه جامع ثبت شرکت‌ها ثبت شده و فعال است افزود: قوه قضاییه و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با اقدامات جهادی، منویات رهبر انقلاب اسلامی را در راستای شرکت‌های دانش بنیان اجرا خواهند کرد.

حمایت مرکز مالکیت معنوی و فکری سازمان ثبت اسناد و املاک کشور از تولیدات داخلی و دانش‌بنیان 

رئیس مرکز مالکیت معنوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور هم در ۶ اردیبهشت ماه، گفت: مرکز مالکیت معنوی در راستای اجرای برنامه‌های جامع خود و در جهت حمایت از تولیدات داخلی مخصوصا تولیدات دانش بنیان و اشتغال آفرین مجموعه برنامه‌های خود را برای مخاطبان عام و مخاطبان خاص و مالکیت فکری در دستور کار خود قرار داد.

سید محمد علی میرطاهری بیان کرد: از این رو مرکز مالکیت معنوی در راستای اجرای برنامه‌های جامع خود و در جهت حمایت از تولیدات داخلی مخصوصا تولیدات دانش بنیان و اشتغال آفرین مجموعه برنامه‌های خود را برای مخاطبان عام و مخاطبان خاص و مالکیت فکری از جمله مخترعان فعالان حوزه دانش بنیان، استارتاپ‌ها، صنعتگران، طراحان صنعتی، کارآفرینان و تولیدکنندگان، اساتید دانشگاه، دانشجویان، معلمان و دانش آموزان در دستور کار خود قرار داد به طوری که تمام مخاطبان به فراخور شرایط خود بتواند از این برنامه‌ها بهره‌مند شوند.

رئیس مرکز مالکیت معنوی و فکری سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ادامه داد: جهت دستیابی به این مهم، مرکز مالکیت معنوی سازمان ثبت اسناد و املاک کل کشور برنامه‌های مختلفی را در دستور کار خود قرار داده است؛ امید است با اجرای برنامه‌های فوق به صورت مستقیم و سالانه در راستای فرهنگ‌سازی و اجرای منویات مقام معظم رهبری (دامت برکاته)، مشارکتی چه بسا اندک در راستای اعتلای نظام مقدس جمهوری اسلامی داشته باشیم و با ایجاد انگیزه و نخبگان و مخترعان و سرمایه‌های معنوی از کشور جلوگیری شود تا بدینوسیله شاهد رونق صنعت و توسعه پایدار اقتصادی کشورمان باشیم.

تشکیل کارگروهی در راستای حمایت از شرکت‌های دانش بنیان در سازمان بازرسی کل کشور

همچنین رئیس سازمان بازرسی کل کشور در ۸ فروردین ماه از تشکیل کارگروهی در راستای حمایت از شرکت‌های دانش بنیان و نخبگان در سازمان بازرسی کل کشور خبر داد.

ذبیح الله خداییان در سخنرانی نخستین روز از سال ۱۴۰۱ مبنی بر اینکه «تنها راه رسیدن به رشد اقتصادی، حرکت به سمت اقتصاد دانش‌بنیان است»، از تشکیل کارگروهی در راستای حمایت از شرکت‌های دانش بنیان و نخبگان در سازمان بازرسی کل کشور با هماهنگی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و بنیاد نخبگان کشور خبر داد.

وی با بیان اینکه نقشه راه سازمان بازرسی برای تحقق منویات مقام معظم رهبری پیرامون شعار سال «تولید؛ دانش بنیان، اشتغال آفرین» به زودی و در قالب بخشنامه‌ای به معاونان و بازرسان ابلاغ می‌شود، به احصای تکالیف دستگاه‌ها در حمایت از شرکت‌های دانش بنیان از سوی سازمان بازرسی کل کشور اشاره کرد.

خداییان معاون سیاسی – قضایی و دفتر حمایت از سرمایه گذاری و تولید ملی سازمان بازرسی را به تهیه مصادیقی از مشکلات و موانع بر سر راه شرکت‌های دانش بنیان مکلف و تاکید کرد که این سازمان اقدامات نظارتی را تا حل کامل مشکلات این شرکت‌ها دنبال می‌کند.

در همین راستا در ۱۰ فروردین ماه رئیس سازمان بازرسی کل کشور با ابلاغ بخشنامه‌ای در ۹ بند، تکالیف و ماموریت‌هایی را برای معاونین، رؤسای مناطق شش‌گانه و بازرسان کل امور مرکز و استان در زمینه حمایت از شرکت‌های دانش بنیان تعیین کرد.

همچنین رئیس سازمان بازرسی کل کشور در این بخشنامه بر استفاده از ظرفیت مراجع قانونی نظیر؛ شورای دستگاه‌های نظارتی، ستاد تسهیل و رفع موانع تولید و ستاد پیگیری اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی به منظور پیگیری و پیشبرد اهداف و تحقق مصوبات کارگروه تاکید کرد.

رسیدگی به ترک فعل دستگاه‌های اجرایی در حمایت از شرکت‌های دانش بنیان رسیدگی 

رئیس سازمان بازرسی کل کشور همچنین در ۱۴ فروردین ماه از در سفری به شرق تهران، از پارک فناوری پردیس بازدید کرد و ضمن آشنایی با زیرساخت‌های استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق، در جریان روند توسعه فاز‌های این ناحیه نوآوری قرار گرفت.

خداییان در حاشیه این بازدید از آسیب شناسی و احصاء مشکلات و مسائل شرکت‌های دانش بنیان از سوی سازمان بازرسی کل کشور با همکاری و همفکری شرکت‌های دانش بنیان خبر داد.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور تاکید کرد که دستگاه‌های اجرایی باید به کمک شرکت‌های دانش بنیان بیایند و در صورت استنکاف از وظیفه، سازمان بازرسی به ترک فعل‌ها رسیدگی و موضوع را به مراجع ذیصلاح منعکس می‌کند و این برخورد قطعا جنبه ارشادی نخواهد داشت.

خداییان با بیان اینکه برخورد با عدم صدور مجوز‌های الکترونیکی کسب و کار در دستور کار سازمان بازرسی کل کشور است، خاطرنشان کرد: قانون تسهیل صدور مجوز‌های کسب و کار پیش بینی کرده که از این پس باید دستگاه‌هایی که مجوز صادر می‌کنند به صورت الکترونیکی و در اسرع وقت نسبت به این موضوع اقدام کنند و با توجه به پایان مهلت قانونی، دستگاه‌های مستنکف از اجرای قانون به دستگاه قضایی معرفی می‌شوند.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور خاطرنشان کرد که کارگروه «حمایت از تولید دانش بنیان و صیانت از نخبگان» در استان‌ها نیز با عضویت بازرس کل استان و عضویت نمایندگان دستگاه‌های اجرایی تشکیل خواهد شد.

اجرایی شدن معافیت حق بیمه قراردادهای شرکت‌‎های دانش بنیان با ورود سازمان بازرسی به طور کامل  

رئیس سازمان بازرسی کل کشور همچنین ۳ خرداد ماه از ارسال تعداد ۲۵ نامه هشداری و مکاتبه با کلیه دستگاه‌های اجرایی در استان‌ها در راستای حسن اجرای قوانین و مقررات در جهت انجام حمایت‌های قانونی از شرکت‌های دانش بنیان خبر داد.

ذبیح الله خداییان در خصوص اقدامات صورت گرفته در راستای تحقق شعار سال « تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین»، اظهار کرد: تامین اجتماعی بخشنامه‌ای دارد که بر اساس آن قراردادهای دانش بنیان از ضرایب حق بیمه قراردادها معاف هستند؛ اما در مورد اجرای آن واحدهای بیمه به صورت سلیقه‌ای عمل می‌کردند که با ورود سازمان بازرسی و هشدار به سازمان تامین اجتماعی، بخشنامه‌ی فوق احیاء و اجرایی شد.

خداییان در ادامه برنامه ریزی برای انجام برنامه‌های نظارتی با احصاء قوانین محوری در حوزه تولید و به ویژه تولید دانش بنیان را مورد اشاره قرار داد و افزود: قوانین محوری در حوزه حمایت از تولید به ویژه تولید دانش بنیان و تمام تکالیف دستگاه‌های اجرایی کشور در این زمینه احصاء و در اختیار بازرسان کل امور و استان‌ها قرار گرفته تا این موضوعات را در قالب برنامه‌های نظارتی مورد رصد قرار داده و گزارش دهند که تا چه اندازه قوانین اجرا شده است.

خداییان با بیان اینکه استقرار هیئت بازرسی در صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری اقدام دیگر سازمان بازرسی در حوزه حمایت از تولید دانش بنیان است، بیان کرد: در همین زمینه هیئتی از بازرسی امور واحدهای تابعه مجلس، ریاست جمهوری و امور خارجه به منظور بررسی عملکرد صندوق‌های غیر دولتی پژوهش و فناوری در حمایت از شرکت‌ها و مؤسسات دانش بنیان در صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری از ۲۷ فروردین ماه ۱۴۰۱ مستقر شده است و چنان چه مؤسسات و شرکت‌های دانش بنیان در خصوص عملکرد و اقدامات این صندوق‌ها در فرآیند اخذ حمایت و تسهیلات و همچنین رعایت نشدن مطالبات قانونی خود از سوی دستگاه‌های متولی، شکایت یا اعلاماتی دارند می‌توانند جهت طرح موضوع به هیئت بازرسی مستقر در صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری مراجعه کنند.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور به تشریح عملکرد بازرسی کل استان‌ها در حوزه حمایت از تولید دانش بنیان هم پرداخت و از تشکیل و برگزاری ۴۶ جلسه کارگروه‌های استانی حمایت از تولید دانش بنیان و صیانت از نخبگان با عضویت نمایندگان استانداری‌ها و مدیران پارک‌های علمی و  فنآوری و سایر دستگاه های مرتبط اعم از (جهادکشاورزی، صمت، گمرک، مالیاتی ، بانکها و …) در استان‌ها خبر داد.

وی در همین زمینه به تشکیل کمیته‌های کارشناسی ذیل کارگروه استانی با عناوین (بانک و بیمه)، (مالیات و امور گمرکی)، (تسهیل صدورمجوزها)، (آموزش و اطلاع رسانی) و تشکیل ستاد توسعه اقتصاد دانش بنیان و کمیسیون‌های علمی و تخصصی برای آسیب شناسی مسائل و مشکلات شرکت‌های دانش بنیان اشاره کرد.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور گفت: تعداد ۶۱ بازدید میدانی از پارک‌های فن آوری، مراکز نوآوری و شرکت‌های دانش بنیان صورت گرفته است.

خداییان همچنین از ارسال تعداد ۲۵ نامه هشداری و مکاتبه با کلیه دستگاه‌های اجرایی در استان‌ها در راستای حسن اجرای قوانین و مقررات در جهت انجام حمایت‌های قانونی از شرکت‌های دانش بنیان خبر داد.

تعیین ۷ گام اجرایی دادگستری تهران برای حمایت قضایی از چرخه تولید و تحقق شعار سال 

رئیس کل دادگستری استان تهران نیز در ۲۳ فروردین ماه از تعیین ۷ گام اجرایی در قالب برنامه عملیاتی «حمایت حقوقی، قضایی و پشتیبانی از تولید و سرمایه‌گذاری مشروع» به منظور نقش‌آفرینی مجموعه قضایی استان تهران در راستای تحقق شعار سال مبنی بر «تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین» خبر داد.

علی القاصی یکی از راهبرد‌های شورای برنامه‌ریزی دادگستری کل استان تهران را تحقق سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی در قوه قضاییه دانست و در عین حال با اشاره به تعیین هفت گام اجرایی به‌منظور تحقق برنامه فوق‌الذکر اظهار کرد: این برنامه متشکل از هفت گام اجرایی اعم از «ارتقاء کارگروه‌های تخصصی حقوقی و قضایی ستاد»، «بازدید‌های میدانی از واحد‌های صنعتی»، «تشکیل شعبه ویژه رسیدگی به پرونده‌های له یا علیه واحد‌های تولیدی»، «حل و فصل مشکلات حقوقی و قضایی شهرک‌های صنعتی»، «الزام بانک‌ها به اعمال بسته‌های حمایتی با رعایت ضوابط مربوطه»، «آسیب‌شناسی قوانین و مقررات موجود» و «شناسایی موانع تولید و صدور دستورات قضایی جهت رفع آن‌ها» است.

وی همچنین با صدور دستوری خطاب به مدیران واحد‌های قضایی و ستادی دادگستری کل استان تهران برای حمایت از چرخه تولید اظهار کرد: تمامی مدیران واحد‌های قضایی و ستادی دادگستری کل استان تهران موظفند نسبت به اعلام آمار و اطلاعات شرکت‌های دانش‌بنیان موجود در واحد قضایی مربوطه با ذکر دقیق مشخصات به حوزه ریاست دادگستری کل استان تهران اقدام کنند.

القاصی در ادامه مدیران واحد‌های قضایی و ستادی دادگستری کل استان تهران را مکلف کرد تا اگر چنانچه در خصوص شرکت‌های دانش‌بنیان، پرونده قضایی تحت هر عنوان در مراجع قضایی تشکیل و مفتوح به رسیدگی است، ضمن اعلام گزارش و گردش‌کار از پرونده، آخرین وضعیت رسیدگی اعلام شود.

رئیس کل دادگستری استان تهران همچنین به مدیران واحد‌های قضایی و ستادی دادگستری کل استان تهران ماموریت داد تا چنانچه در رسیدگی به پرونده‌های شرکت‌های دانش‌بنیان، با هر نوع مشکل، آسیب، خلاء قانونی، قضایی و اجرایی و یا مقررات و فرایند‌های آسیب‌زا مواجه شدند، جزئیات کامل این مشکلات و آسیب‌ها همراه با راهکار‌ها و تدابیر، برای بررسی و حل به حوزه ریاست دادگستری کل استان تهران اعلام شود.

القاصی حمایت قضایی از چرخه تولید را یکی از محور‌های اساسی فعالیت مجموعه قضایی استان تهران در سال جاری عنوان کرد و در عین حال لزوم ایفای نقش توسط بخش‌های مختلف در دادگستری استان تهران برای تحقق شعار سال را امری ضروری دانست.

قرار گرفتن حل مشکلات حقوقی و قضایی ۷۰۱ شرکت‌ دانش‌بنیان در اولویت دادگستری کل استان تهران 

رئیس کل دادگستری استان تهران نیز در ۱۰ خرداد ماه از در اولویت قرار گرفتن رسیدگی به مشکلات حقوقی و قضایی ۷۰۱ مورد از شرکت‌های دانش‌بنیان در این استان خبر داد.

علی القاصی با تاکید بر اینکه حمایت از چرخه تولید همواره یکی از سیاست‌های اصلی دستگاه قضایی به‌ویژه در دوره «تحول و تعالی» محسوب می‌شود، گفت: یکی از راهبرد‌های شورای برنامه‌ریزی دادگستری کل استان تهران، تحقق سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی در قوه قضاییه است و در همین راستا؛ با توجه به نام‌گذاری سال جاری از سوی مقام معظم رهبری مبنی بر سال «تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین» و تعیین «تحقق شعار سال و حمایت کامل و همه‌جانبه از تولیدکنندگان و کارآفرینان و شرکت‌های دانش‌بنیان» به‌عنوان یکی از اولویت‌های ۱۵ گانه عدلیه از سوی رئیس قوه قضاییه، دادگستری کل استان تهران حمایت قضایی از واحدهای تولیدی به‌ویژه شرکت‌های دانش‌بنیان را در دستور کار خود قرار داده است.

رئیس کل دادگستری استان تهران با اشاره به تعیین هفت گام اجرایی در قالب برنامه عملیاتی «حمایت حقوقی، قضایی و پشتیبانی از تولید و سرمایه‌گذاری مشروع» به‌منظور نقش‌آفرینی مجموعه قضایی استان تهران در راستای تحقق شعار سال خاطرنشان کرد: در این راستا؛ مشخصات سه هزار و ۴۵۲ شرکت دانش‌بنیان در استان تهران با پیگیری‌های به‌عمل آمده از سوی دادگستری کل استان تهران استخراج شد.

وی با بیان اینکه پیگیری‌های انجام شده حکایت از این دارد که ۷۰۱ مورد از شرکت‌های دانش‌بنیان مذکور دارای مشکلات حقوقی و قضایی هستند، عنوان کرد: در این خصوص به رئیس کل دادگاه‌های عمومی و انقلاب تهران تاکید شده تا رسیدگی به مشکلات حقوقی و قضایی این شرکت‌ها در اولویت قرار گیرد و به‌گونه‌ای اقدام شود که آسیبی متوجه اشتغال و چرخه تولید نگردد؛ چرا که مقوله «اشتغال» و «چرخه تولید» خط قرمز دستگاه قضایی است.

القاصی همچنین به رئیس کل دادگاه‌های عمومی و انقلاب تهران ماموریت داد تا آخرین وضعیت رسیدگی به مشکلات حقوقی و قضایی شرکت‌های دانش‌بنیان فوق‌الذکر را اعلام کند و اگر چنانچه در فرایند رسیدگی با هر نوع مشکل، آسیب، خلاء قانونی، قضایی و اجرایی و یا مقررات و فرایند‌های آسیب‌زا مواجه شدند، جزئیات کامل این مشکلات و آسیب‌ها همراه با راهکار‌ها و تدابیر، برای بررسی و حل به حوزه ریاست دادگستری کل استان تهران اعلام شود.

حمایت ویژه دادستانی کل کشور از شرکت‌های دانش بنیان 

معاون قضایی دادستان کل کشور نیز در ۲۴ فروردین ماه از حمایت ویژه دادستانی کل کشور از شرکت‌های دانش بنیان خبرداد.

سعید عمرانی، گفت: رفع مشکلات حقوقی شرکت‌های دانش بنیان در دستور کار ستاد اقتصاد مقاومتى قوه قضاییه و دادستانی کل است.

وی افزود: قوه قضاییه خصوصاً به شرکت‌های دانش بنیان که به آخرین تکنولوژی روز مجهز باشند و با کمترین هزینه بیشترین بهره ورى را داشته باشند و علاوه بر تولید علم، کالا‌ها و محصولات با کیفیت عرضه و کشور را به خودکفایی رسانده و از واردات بى نیاز کنند، حمایت می‌کند که  به عنوان نمونه می‌توان به فعالیت یک شرکت تولید کپسول اکسیژن اشاره کرد که در ابتداى سال محصولات با کیفیتى تولید کرده و ضمن خودکفایی اولین محموله خود را صادر و از بیکارى بیش از حداقل ۱۰۰ نفر جلوگیرى کرد.

معاون قضایی دادستان کل کشور با تاکید بر اینکه تمام تلاش قوه قضاییه حمایت از شرکت‌های دانش بنیان، تولید و اشتغال است، گفت: در حال حاضر زمان ثبت شرکت‌های دانش بنیان کمتر از یک هفته زمان می برد در حالی که در گذشته ثبت یک شرکت در حوزه کسب وکار ماه‌ها  طول می‌کشید.

عمرانی از پیگیری ویژه و حمایت از فضای کسب و کار، اشتغال و تولید خبرداد و گفت: دستگاه قضایی در سال‌های گذشته نیز نسبت به شرکت‌های دانش‌بنیان نگاه ویژه‌ای داشت و بدون شک در سال جدید نیز حمایت‌های دستگاه قضایی افزایش خواهد یافت.

معاون قضایی دادستان کل کشور از حمایت ویژه دادستانی کل کشور از شرکت‌های دانش بنیان خبرداد و گفت: رفع مشکلات حقوقی این شرکت‌ها در دستور کار ستاد اقتصاد مقاومتى قوه قضاییه و دادستانی کل است.

بهره‌گیری از ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان در احراز هویت برخط کد ثنا

رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه در ۲۷ فروردین ماه با بیان اینکه در راستای اجرای منویات مقام معظم رهبری در بهره مندی از فناوری‌های نوین و دانش بنیان و دستیابی آسان مردم به خدمات قضایی و نیز هوشمند سازی قوه قضاییه و اجرای سند تحول قضایی، مرکز آمار و فناوری اطلاعات اقداماتی در سال گذشته انجام داده است، گفت: یکی از این اقدامات احراز هویت غیر حضوری جهت دریافت ثنا است. این خدمت با همکاری ۱۰ شرکت دانش بنیان فراهم شده و در صورتی که افراد قصد استفاده از خدمات قضایی را داشته باشند می‌توانند بدون حضور در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی یا مراجع قضایی به صورت برخط و غیر حضوری اقدام به دریافت شناسه قضایی ثنا کنند.

محمد کاظمی فرد در ادامه مساله استفاده از فناوری‌های نوین را مورد توجه قرار داد و گفت: هنگامی که مساله استفاده از فناوری و نوآوری در راستای روزآمد کردن و افزایش کارآمدی خدمات عمومی، مطرح می‌شود نخستین راه‌حلی که به ذهن متبادر می‌شود، استفاده از خدمات پیمانکاران و انعقاد قرارداد پیمانکاری است در حالی که توسعه مبتنی بر پلتفرم به‌عنوان نقطه مقابل این نگاه، رویکرد نوینی نسبت به حل مسائل عمومی کشور با استفاده حداکثری از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان ارائه می‌دهد.

رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه تاکید کرد: مطابق رویکرد توسعه مبتنی بر پلتفرم، اتصال «نهاد حاکمیتی» و «فعالان بخش خصوصی» با تنظیم‌گری «نهاد واسط»، به‌عنوان سه ضلع حل مسائل عمومی به شیوه فناورانه می‌تواند تحقق الگوی بومی پیشرفت و صادرات دانش‌بنیان را فراهم کند. ما اسم این نهاد واسط به‌عنوان طراح و ارزیاب هر خدمت نوین در مرکز را طراز گذاشته‌ایم.

کاظمی فرد با بیان اینکه منظور از توسعه مبتنی بر پلتفرم، استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان به‌صورت برابر و بدون ایجاد تبعیض بین آنها، همراه با نظارت و ارزیابی مستمر بر خروجی آنها، توسط نهاد واسط (طراز) است. تاکید کرد: مطابق این رویکرد پس از طرح‌ مساله توسط نهاد‌های حاکمیتی، از تمامی شرکت‌های دانش‌بنیان خواسته می‌شود محصولات و خدمات خود را مطابق با چهارچوب‌ها و استاندارد‌های تعریف‌شده توسط طراز عرضه کنند و طراز نیز به‌طور مستمر بر عملکرد بخش خصوصی نظارت خواهد داشت. درنتیجه این رویکرد، بهره‌وری که به‌معنای ارائه خدمت با بالاترین سطح کیفیت به مردم در طول زمان است و توسعه اقتصاد دانش‌بنیان محقق خواهد شد.

رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه همچنین در ۳۱ فروردین ماه در اولین رویداد شناسایی و تامین مالی شرکت‌های دانش بنیان و استارتاپ‌های فناور در حوزه نوآوری‌های حقوقی و قضایی با هدف ارتقا و تعالی زیست بوم کار آفرینی دانش بنیان از حمایت دستگاه قضایی از شرکت‌های دانش بنیان و استارتاپ‌هایی که در زمینه دسترسی آسان و ارزان مردم به خدمات قضایی گام بر می‌دارند، خبر داد و گفت: حمایت از شرکت‌های دانش بنیان که از سال گذشته آغاز شد با جدیت ادامه خواهد یافت.

کاظمی فر در این رویداد فناورانه با اشاره به دو کار نوآورانه قوه قضاییه که سال گذشته با استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان صورت گرفته است، گفت: در این راستا به احراز هویت برخط که یک کار کاملا متفاوت بود چند ویژگی اضافه شد و ۸ شرکت دانش بنیان در حال حاضر به صورت کارگزاری و اپراتوری با مرکز آمار و فناوری اطلاعات در حال همکاری هستند.

وی با بیان اینکه از سوی دیگر در زمینه دادرسی الکترونیک ۳ شرکت دانش بنیان هم با مرکز فناوری و اطلاعات قوه قضاییه همکاری دارند، تاکید کرد: با توجه به تاکید مقام معظم رهبری در سخنرانی ابتدای سال ۱۴۰۰ پیرامون لزوم حمایت از شرکت‌های دانش بنیان، یک دلگرمی برای مسیر درستی که طی کردیم، بوجود آمد.

کاظمی فرد در ادامه موضوع پابند الکترونیک را مورد توجه قرار داد و با اشاره به کمک شرکت‌های دانش بنیان به قوه قضاییه پیرامون این موضوع تاکید کرد: برخی از زندانیانی که عمدتاً جرائم سبک دارند مشمول این نهاد ارفاقی می‌شوند.

رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه یادآور شد: البته در حال استفاده از ظرفیت چندین شرکت دانش بنیان دیگر در رابطه با پابند‌های الکترونیک هستیم و با استفاده از ظرفیت‌های هوشمند قوه قضاییه در اجرایی کردن سیاست‌های حبس زدایی گام بر می‌داریم.

وی در ادامه تاکید کرد: از سال گذشته حمایت از شرکت‌های دانش بنیان را آغاز کرده ایم و در ادامه این مسیر تا انتهای سال ۱۴۰۱ از شرکت‌های بیشتری در قوه قضاییه استفاده خواهیم کرد.

حمایت عدلیه از شرکت‌های دانش بنیان در راستای خنثی سازی تحریم ها

رئیس دیوان عالی کشور نیز ۲۷ فروردین ماه بر نقش مهم قوه قضاییه در تحقق شعار تولید، دانش بنیان، اشتغال آفرین، تأکید کرد و افزود: نقش دستگاه قضا در این رابطه بسیار تأثیرگذار است.

 حجت الاسلام و المسلمین مرتضوی مقدم با اشاره به اینکه قوه قضاییه نگاه ویژه‌ای نسبت به حمایت از تولیدات شرکت های دانش بنیان دارد، تصریح کرد: قطعاً از پرونده‌های مربوط به مراکز و شرکت‌های دانش بنیان حمایت می شود و رسیدگی به امور مربوط به این پرونده‌ها را سرعت خواهیم داد.

 رئیس دیوان عالی کشور شعار تولید، دانش بنیان، اشتغال آفرین را نسخه مهمی در خنثی سازی تحریم‌ها برشمرد و اظهار کرد: این راهبرد تدوین شده از سوی رهبر معظم انقلاب، نقش بسیار مهم و تعیین کننده‌ای در رفع تحریم‌ها دارد.

تخصیص شعبه ویژه برای رسیدگی به مشکلات شرکت‌های دانش بنیان در دادسرای کارکنان دولت

دادستان عمومی و انقلاب تهران ۴ اردیبهشت ماه نیز از اختصاص شعبه ویژه برای بررسی مشکلات حقوقی و قضایی شرکت‌های دانش بنیان در دادسرای کارکنان دولت خبر داد.

علی صالحی بیان کرد: موضوع شرکت‌های دانش بنیان از اهمیت و جایگاه ویژه‌ای برخوردار است به نحوی که مقام معظم رهبری همواره در این خصوص توصیه‌های مهمی به مسئولان کشور داشته‌اند.

وی با اشاره به تاکیدات رئیس قوه قضاییه در حمایت از شرکت‌های دانش بنیان، گفت: دادسرای عمومی و انقلاب تهران در اولین گام خود در جهت تحقق این حمایت اقدام به اختصاص یک شعبه ویژه برای رسیدگی به مشکلات و پرونده‌های مرتبط با موضوع در دادسرای کارکنان دولت کرده است.

دادستان عمومی و انقلاب تهران تصریح کرد: در اقدامی ظهر روز‌های سه شنبه هر هفته را برای برگزاری جلساتی در این خصوص اختصاص دادیم که برپایی این جلسات با جدیت در دستور کار ما قرار دارد و ادامه خواهد یافت.

وی افزود: برنامه مدونی برای بازدید میدانی از شرکت‌های دانش بنیان به منظور شناسایی مشکلات آن‌ها تدوین شده و اجرای آن در دستور کار دادستانی تهران قرار دارد.

به گفته صالحی همچنین موارد شرکت‌های دانش بنیانی که مشکل حقوق و قضایی دارند را اخذ و پیگیری لازم برای رفع مشکل آن‌ها را در دستور کارمان قرار خواهیم داد.

رصد شرکت‌های دانش بنیان برای بررسی و رفع مشکلات آن‌ها

همچنین رئیس شورا‌ی حل اختلاف استان تهران در ۷ اردیبهشت ماه در رابطه با برنامه‌های شورای حل اختلاف استان تهران در جهت تسهیل در بررسی و رفع مشکلات شرکت‌های دانش بنیان، اظهار کرد: شورا‌های حل اختلاف استان تهران در راستای تحقق شعار سال که توسط مقام معظم رهبری صادر شده است به طور مداوم مشکلات و درخواست‌ها شرکت‌های دانش بنیان را رصد می‌کند و قطع به یقین این مشکلات و درخواست‌ها را اجابت خواهیم کرد.

غلامرضا مهدوی با بیان اینکه سال گذشته «مجتمع شورای حل اختلاف ویژه رسیدگی به اختلافات شرکت‌های دانش‌بنیان و نخبگان» برای نخستین بار در ایران، در پارک فناوری پردیس شروع به کار کرد، افزود: قضات این شورا علاوه بر داشتن اختیارات ذکر شده در مواد ۹ و ۱۱ قانون شورا‌های حل اختلاف، به درخواست اشخاص حقیقی و حقوقی، رسیدگی به اختلافات و ایجاد صلح و سازش در کلیه امور مدنی و حقوقی، کلیه جرایم قابل گذشت و جنبه خصوصی جرایم غیرقابل گذشت را نیز دارند.

رئیس شورای حل اختلاف استان تهران، ادامه داد: فراتر از این سرکشی به شرکت‌های دانش بنیان را در دستور کار سال ۱۴۰۱ شورا‌های حل اختلاف استان تهران قرار داده‌ایم تا نمایندگان این شورا‌ها به شرکت‌های دانش بنیان سرکشی کنند، افزود: علاوه بر این برنامه داریم تا با توسعه شعبات ویژه صلح و سازش شرکت‌های دانش بنیان از اطاله دادرسی در جریان رسیدگی به پرونده‌های این شرکت‌ها جلوگیری شود.

مهدوی با تاکید بر اینکه با ایجاد مجتمع شورای حل اختلاف ویژه رسیدگی به اختلافات شرکت‌های دانش‌بنیان و نخبگان در کمترین زمان ممکن به پرونده های این شرکت‌ها رسیدگی می‌شود و این پرونده ها با ایجاد صلح وسازش مختومه خواهند شد، افزود: در نتیجه شرکت‌های دانش بنیان دیگر مجبور به مراجعه به محاکم قضایی نخواهند بود و علاوه بر این از طولانی شدن فرآیند رسیدگی  به پرونده‌های این شرکت‌ها نیز جلوگیری می‌شود.

برگزاری نمایشگاه تخصصی ارائه دستاوردها و توانمندی شرکت‌های دانش‌بنیان با محوریت پایش تغییر کاربری اراضی و مقابله با زمین‌خواری 

۱ خردادماه  نیز نمایشگاه تخصصی ارائه دستاوردها و توانمندی شرکت های دانش بنیان با محوریت پایش تغییر کاربری اراضی و مقابله با زمین خواری امروز صبح با حضور محمد کاظمی فرد رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه ،حسن بابایی رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری برگزار شد.

رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه در حاشیه این نمایشگاه با بیان اینکه از شرکت های دانش بنیانی که در حوزه تغییر کاربری و تجاوز به حریم و مستحدثات قانونی خدمات ارائه می کنند حمایت می کنیم، تاکید کرد: با استفاده از ابزارهای هوشمند و استفاده از ظرفیت شرکت های دانش بنیان می توان از تغییر کاربری های غیرمجاز جلوگیری کرد.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه الکترونیکی کردن فرایندها هوشمند سازی قوه قضاییه را سرعت می دهد، اظهار کرد: بهره گیری از ظرفیت های فناورانه و ابزارهای هوشمند سبب شفافیت می شود.

رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه عنوان‌کرد: باید با بهره گیری از فناوری های نوین و استفاده از نرم افزارها از تغییر کاربری اراضی،ساخت و سازهای غیرمجاز در حاشیه رودخانه ها جلوگیری کرد.

کاظمی‌فرد همچنین تاکیدکرد: جلوگیری از تغییر کاربری های غیرمجاز از خسارت به بیت المال جلوگیری می کند و آسیب های محیط زیستی را کاهش می دهد.

استفاده از محصولات شرکت‌های دانش بنیان  در سازمان پزشکی قانونی کشور 

رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور هم در ۳۱ خرداد ماه در نشست خبری خود از استفاده محصولات شرکت‌های دانش بنیان  در این سازمان خبر داد.

عباس مسجدی آرانی با اشاره به اهمیت توجه و استفاده از محصولات شرکت‌های دانش بنیان گفت: تمام دستگاه‌های آزمایشگاهی پزشکی قانونی های‌تک هستند و برنامه مان این است از محصولات شرکت‌های دانش بنیان در تمام کشور استفاده کنیم و در ۵ سال آینده تمام احتیاجات سازمان را از این شرکت‌ها برطرف کنیم.

مسجدی آرانی با اشاره به اقدامات سازمان پزشکی قانونی کشور برای تحقق شعار سال، یادآور شد: شورای راهبری شرکت‌های دانش بنیان ایجاد شده و نیازهای کشور را احصا کرده‌ایم. نشست‌هایی را با استانداران برخی استانها از جمله فارس برگزار کردیم چرا که شرکت‌های دانش بنیان این استان در حوزه‌ الکترونیکی قوی‌تر هستند، توافق کردیم تا دستگاه‌ و موادی که مورد نیاز ماست را تأمین کنند.

رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور گفت: از شرکت‌های دانش بنیان که می‌توانند در حوزه پزشکی قانونی فعالیت کنند، دعوت می کنیم در حوزه دستگاهی، قطعات و مواد به ما کمک کنند. در تلاش هستیم طی ۵ سال آینده از لحاظ تجهیزات و مواد خودکفا باشیم. برخی موادی که شرکت‌های دانش بنیان تولید می‌کنند باید ظرفیت قانونی را داشته باشند.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.