×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

افزونه جلالی را نصب کنید.  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
تبیان:سبک زندگی سالم|روزی ۱۰ نکته“تربیت فرزند موفق” در خانواده های ایرانی!
مهدی محمدزاده

تربیت فرزند موفق یکی از مهم ‌ترین مسئولیت‌‌ها و دغدغه‌‌های والدین است، سلامت ‌روان، روابط و درکل آینده‌‌ی کودک به این مسئله مربوط است.
والدین باید با کسب آگاهی در اتخاذ بهترین سبک فرزند پروری با توجه به روحیات فرزندشان تلاش کنند و در ایجاد حس اعتماد به نفس و با ارزشی، شخصیت سالم و درنهایت تربیت آنان کوشا باشند. پیشنهاد می شود مقاله اختصاصی ما در خصوص ” روانشناسی کودک چیست ” را مطالعه نمایید.

در این مقاله برآنیم درمورد نکته‌های تربیت فرزند موفق درخانواده‌های ایرانی، چگونگی تربیت فرزند موفق و ویژگی های والدین موفق در تربیت فرزند صحبت کنیم.

چیزی به اسم سن تربیت کودک موفق وجود ندارد چرا که مسئله‌ی تربیت محدود به سن و اعداد نیست، در هر دوره‌ی رشدی، کودک با مشکلات و نیازهای گوناگونی مواجه می‌‌شود که برای پاسخ نیاز به راهنمایی و حمایت والدین خود دارد بنابراین شیوه‌‌ای که والدین درتعامل با کودک درپیش می‌گیرند در چگونگی شکل‌‌گیری توانایی‌‌ها، باور و شناخت کودک از خود، اطرافیان و دنیای پیرامون و به ‌طبع در سلامت ‌روان، تربیت فرزندان موفق در جامعه و درتمام زمینه‌‌ها نقش اساسی دارد.

در ادامه به بیان چندین راهکار برای آگاهی خانواده ‌های ایرانی درجهت تعامل و تربیت فرزند موفق می ‌پردازیم:

) اهمیت دادن به نقش فرزندان

والدین باید به نقش فرزندان، تصمیمات و خواسته‌‌های آنان اهمیت دهند و احترام بگذارند، به آنان اجازه‌‌ی مشارکت در تصمیم ‌گیری‌ هارا بدهند. با اینکار به تقویت اعتماد به نفس آنان کمک کردید و احترام را به آنان آموزش دادید.

۲) والدین باید با توجه به علاقه مندی‌‌های کودکان، تمرکز کردن را درآنها تقویت ‌کنند.

با مانع نبودن و تحمیل نکردن خواسته‌ های خودتان به کودکانتان اجازه دهید به علایق و استعدادهایشان بپردازنند و درپرورش، شکوفایی استعدادها و به ‌طبع آن بالا بردن تمرکز به آنان کمک ‌کنید.

۳) به کار فرزندانتان پاداش دهید نه به هوش آنها

برای کارهای مثبت فرزندانتان هرچند کوچک ارزش قائل باشید و آنان را با پاداش دادن و الفاظ انرژی ‌بخش تشویق کنید، اینگونه کودکان که به دلیل تلاششان تشویق شده ‌اند، پشتکار و توانایی حل و غلبه بر مشکلات بسیار خوبی پیدا می ‌کنند و عملکرد بهتری نسبت به افرادی که به دلیل هوش ذاتی تشویق شدند از خود نشان می ‌دهند.

تربیت فرزند موفق

۴) فرزندانتان را مقایسه نکنید.

مقایسه کردن از مخرب ‌ترین اتفاقات ممکن تربیتی است چرا که باعث خورد کردن شخصیت کودک و به‌ طبع ایجاد حس رقابت ناسالم و حسادت می ‌شود.

۵) اجازه دهید فرزندانتان با شکست مواجه شوند.

کودکان باید یاد بگیرند که شکست وسیله ‌ای است برای پیروزی و یادگیری، باید مهارت کنار آمدن با شکست را پیدا‌ کنند، از اشتباهاتشان عبرت‌ بگیرند و راه رسیدن به موفقیت را پیدا کنند.

باید بفهمند که خوشبختی به پیروزی وابسته نیست با اینکار در تقویت اعتماد به نفس هم کمک کردید چرا که با شکست خوردن از خود متنفر نمی ‌شود و خودش را نمی ‌بازد.

۶) به فرزندانتان آزادی برای انتخاب مسیر بدهید و مسئولیت پذیری را آموزش دهید.

با تحمیل نظرات خود نگرش فرزندتان را محدود نکنید، اجازه‌ی خلاقیت بدهید
درست و غلط، منافع و مضرات و موارد صحیح را بیان کنید و در آخر تصمیم ‌گیری را به‌عهده ‌ی خودش واگذار کنید و او را مسئول انتخاب ‌هایش بدانید و کارهایی متناسب با سن و تونایی به او محول کنید با اینکار مسئولیت ‌پذیری را نیز به او آموزش دادید.

) آموزش مهارت اجتماعی، ارتباط با دیگران، تشویق به عضو تیم بودن و مشارکت داشتن و کمک به دیگران که باعث درک بهتر متقابل نیز می ‌شود.

۸) به اعتماد به نفس و خود اتکایی فرزندتان به‌شدت اهمیت قائل باشید و برروی آن متمرکز شوید.

از مهم ‌ترین مواردی که در موفقیت کودک در تمام زمینه ‌ها مؤثر است اعتماد به نفس است، با ترغیب فرزند خود به احساس با ارزش و با لیاقت بودن، احساس خوب نسبت به خود داشتن، به‌ چشم آوردن توانایی‌ ها و استعدادهایش، اعتماد کردن به توانایی ‌های‌ فرزند خود، عزت نفس اورا تقویت کنید.

۹) هر روز باهم کتاب بخوانید

اینکار هم برای کتا‌ب‌ خوان و هم برای برقراری ارتباط و اطلاع از تفکرات و احساسات کودک بسیار مؤثر است.

۱۰) اختصاص دادن زمان زیاد برای کودک در روز به صورت اختصاصی با مادر جداگانه و پدر جداگانه و همینطور خانوادگی با هم
هر روز با انجام فعالیت هایی ازقبیل بازی ‌کردن، کتاب‌ خوندن، شادی ‌کردن، کارتون تماشا ‌کردن و… و یا باتوجه‌ کافی نشان دادن به فعالیت ‌های با کودک وقت بگذرانید و سعی کنید اوقات شیرینی برایش به‌ وجود آورید

پایگاه خبری جهان اخبار|

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.